İnmemiş Testis Ameliyatı ve Sonrası

Oğlum doğduğunda sol testisinin torbada olmadığı saptandı ve inmemiş testis tanısı kondu. Bizlerde bu haberi aldığımızda çok üzüldük. Sorunun ne olduğunu ne sıklıkla karşılaşıldığını bilmiyorduk.

Sonra araştırmalara koyulduk ve yenidoğanlarda ortalama yüzde 3-5 oranında inmemiş testis sorununun olduğunu öğrendik. Prematüre bebeklerde inmemiş testis oranı daha yüksek. Bu gerçekten yüksek bir oran.

Sonra doktorları araştırmaya başladık. Önce özel hastanelere gittik. Son gittiğimiz doktor eğer testis derinde ise Zeynep Kamil hastanesine yönlendirebileceğini söyledi.

O an eğer zor olanı Zeynep Kamil hastanesi yapıyor ise kolay olanıda senden kat kat iyi yapar dedim ve Zeynep Kamil hastanesine bebeğimizi göstermeye karar verdim.

Sonrasında randevumuzu aldık ve Çocuk Cerrahı Oktav Bosnalı ‘ya oğlumuzu götürdük.

Bu kadar bilgili, bu kadar iyi bir doktoru kesinlikle özel hastanelerde görmedim.

Kendisi bir ay arayla kontrolümüzü yapalım eğer inme olmazsa operasyon ile indiririz dedi. 3 ay boyunca kontollere gittik. İnme olmadığı için bebeğimiz 9 aylık iken artık ameliyatı yapalım dedi.

Bizde ameliyat için gün aldık. Ameliyat sabah 8 de idi.

O gün Zeynep Kamil Hastanesine gittik ve güleryüzlü hemşireler ile karşılaştık.

Sağolsunlar hepsi çok ilgili insanlardı.

Günün en zor kısmı bebeğimize ameliyat kıyafetinin giydirildiği andı. Ben zaten dayanamayıp dışarı çıktım. Kendimi toparladım ve geri geldim.

Sonra 1 saat kadar bekledik ve ameliyat zamanı geldi bebeği görüreceğiz dediler. Kucağımda ameliyathane girişine kadar götürdüm.

Oktav Bosnalı ameliyat hane girişinde steril alanda bekliyordu. Bebeğimizi aldı ve ameliyathaneye gitti.

Bizim için stresli anlar başlamıştı. Allah’tan Oktav Bey’in güler yüzü içimizi rahatlatmıştı.

İçeri girdikten 1 saat sonra oğlunuz çıkıyor dediler ameliyathane kapısı açıldı ve oğlumuzu hemşirenin kucağında gördük.

Ağlıyordu ve boş boş bakıyordu etrafa.

Sonra aşağı katta bekleme odasına indirdiler. Oğlumuzun Kasığında ve torbasında olmak üzere iki kesik vardı. Üzeri ise güzel bir şekilde bantlanmıştı. Vücudunda ise tendürdiyotluydu. Bu tabiki normaldi.

inmemiş testis

Sonra oğlumuza 2 saat sonra su vermemiz, eğer kusmazsa mama vermemiz söylendi. Yavaş yavaş kendine gelmeye başlamıştı oğlumuz. 2 saat sonra su verdik sonrada mama verdik.

3 saat sonrada taburcu olduk.

Allah’a şükür herhangi bir şişlik ya da morarıklık yoktu. Doktor eczaneden almamız için antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü yazdı. Eğer bantlar kirlenirse de baticon ile temizleyip tekrar steril bezle kapatın dedi. Biz de öyle yaptık.

2 gün sonra da alttaki bandı tamamen çıkarın dedi. Bizde 2 gün sonra alttaki bandı çıkardık.

Çok aşırı bir ağrısı ve ağlaması olmadı hatta ağrısı yok denecek kadar azdı. Bu sürede emeklemesi bile serbestti. Bizim en korkuğum konu ise buydu biz nasıl tutacağız çocuğu diyorduk. Sadece gözetim altında tuttuk devamlı.

Ameliyattan 5 gün sonrada doktora kontrole gittik. Doktor üstteki bandıda çıkardı ve herşeyin yolunda olduğunu söyledi.

Ameliyat eğer Oktav Bosnalı gibi bir doktora denk gelirseniz çok kolay. Diğerlerine denk gelirseniz ise psikolojiniz alt üst olur. Yumurtalığı almamız gerekebilir diyen bile olmuştu.

Aklıma gelenleri sizinle paylaşmaya çalıştım. Merak ettiğiniz konu olursa cevaplarım. Kalın sağlıcakla.

 

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir