Kıymık Nasıl Çıkartılır ?

Kıymık nasıl çıkartılır?

Günlük hayatımızda çalışırken bazen elimize bir kıymık batar ve acı verir. Kıymık tahta, metal, cam veya plastik olabilir.

Çıkarılmadığı sürece acı vermeye devam eden kıymık, girdiği yerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve iltihap gelişimine sebep olabilir.

Tetanoz aşısı olmayanlarda tetanoza bile sebep olabilen ufak bir kıymık uygun şekilde çıkarılmalıdır.

Deri içine hafifçe batan basit kıymıklar kolayca çıkarılabilir ancak eklemlerin üzerinden ve derine batarak ekleme giren kıymıkların çıkartılması için bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir.

Basit bir kıymık çıkartılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kıymık batan yer temizlenmelidir:

Ilık su ve sabun kullanılarak kıymık batan yer ve çevresi temizlenmelidir. Kıymığı çıkartacak kişinin de ellerini yıkaması iyi olur. Böylece işlem yapılırken yara yerinin mikrop kapma riski azaltılır.

Kıymığın çıktığı yer temizlenir:

Kıymığın bulunduğu yer biraz geriden tutularak sıkılır ve kanatılması sağlanır. Böylece içerde kalabilecek kirlilik akan kan ile uzaklaşmış olur.

Yara ve çevresi temizlenerek bir bandaj ile kapatılır. Kişinin tetanoz aşısı olup olmadığı ve koruyuculuğunun sürüp sürmediği sorulur.

Bazı durumlarda kıymık batan yer için tıbbi müdahale yapılması veya ilaç kullanılması gerekebilir. Bunun için doktorunuza müracaat etmenizde fayda vardır.

Kıymık Çıkarma Yöntemleri :

Kıymık batmasını çıkarmak için alkol sürülen cımbız

Öncelikle cımbız alkol ile sterilize edilir. Ardından bu cımbız ile kıymığın ucundan tutulur ve hafifçe dışarı doğru çekilir. Bu uygulama kıymık deriye tamamen gömülü olmadığında yapılabilir.

İğne

Bazı durumlarda kıymık deriye tamamen gömülü olabilir. Bu durumda cımbızla çekilemeyeceği için iğne kullanılması önerilir. İğne alkol ya da kolonya ile iyice sterilize edilir. Ardından iğnenin ucu ile kıymığın battığı yerdeki ölü dış deri tabakası kazınır. Kıymığa ulaşılmaya çalışılır. Ancak iğne yöntemi acıya ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle çok önerilen bir çözüm değildir.

Kıymık batması için karbonat

Karbonat vücutta deride gömülü olan küçük kıymık parçalarını çıkarmada son derece etkilidir. Biraz su ve karbonat karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur kıymığın olduğu alana uygulanır. Üzeri bir bandaj ile sarılır ve birkaç saat bu şekilde bekletilir. Bölgenin yumuşamasını sağlar ve cildin yabancı cismi atmasını kolaylaştırır.

Kıymık batmasına patates

Çiğ patates bir dilimleri kıymık üzerine yerleştirilir. Ardından patates dilimi aşağıya doğru hafifçe bastırılır. Eğer kıymığın ucu dışarda ise patates takılarak deriden çıkacaktır.

Kıymık batmasına yapışkan bant

Sabun ve su ile öncelikle alan yıkanır. Ardından kıymığın olduğu yere yapışkan bir bant uygulanır. Parmak ucu ile kıymık batan alan ovulur ve hafifçe bastırılır. Otuz saniye kadar bekledikten sonra bant ciltten çekilir. Bu kıymığın çıkmasını sağlayacaktır.

Yapıştırıcı

Kıymık görünür durumdaysa tutkal sürülerek beklenir. Ardından kuruyan tutkal ciltte soyulur. Soyulurken eğer kıymık dışarda ise tutkal ile birlikte deriden çıkacaktır.

Kıymık nasıl çıkartılır?

Hidrojen peroksit, ellerde ve ayaklarda olan kıymıklardan kurtulmak için kullanılabilir. Biraz hidrojen peroksit kıymık batan yere ve çevresine sürülür. Alanda hafif bir şişme oluşur. Bu şişmeyle birlikte kıymık derinin dışına daha çok yakınlaşır ve cımbızla kolaylıkla çekilir.

Kıymık batmasına yumurta

Bir yumurta kırılır ve sarısı da beyazı da bir kaba boşaltılır. Önemli olan yumurtanın kabuğudur. Yumurta kabuğu kıymık batan bölgeye yerleştirilir ve biraz baskı uygulanır. Kıymığın çıkmasını kolaylaştırır ve cildi kayganlaştırarak deriden kıymığında kolay çıkmasını sağlar.

Kıymık batması için sirke:

Beyaz sirke etkilenen bölgede yaklaşık yarım saat bekletilebilir. Epsom tuzu gibi sirke de cildin kazınmasını ve kıymığın çıkmasını kolaylaştırır. Cildi yumuşatır.
Hangi metot kullanılırsa kullanılsın kıymık batan bölge mutlaka antiseptik sabun ve su ile temizlenmelidir. Kıymık çıktıktan sonra alanın temizlenmesi oldukça önemlidir. Olası enfeksiyonlar ancak bu şekilde önlenebilir. Alanın iyice temizlenmesi ve iyileşme sürecinin hızlanması için etkilenen alan üzerine az miktarda hidrojen peroksit uygulanabilir.

Sülfat yani epsom tuzu

Bir tutam epsom tuzu yara bandının yapışkan tarafına yerleştirilir. Yara bandı kıymık batan bölgeye uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra bant yana itilerek cilde baskı uygulanır. Kıymık daha kolay bir şekilde cımbızla alınabilir.

Kıymık batması oldukça acı veren bir durumdur. Kıymığın mutlaka çıkarılması gerekir. Eğer kıymık parçası büyükse ya da derinin çok altına battıysa bir doktordan yardım alınabilir.

Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım için bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir:

  • Batan cisim kolayca dışarı çıkmıyorsa,
  • Batan cisim göze battıysa,
  • Kıymığın battığı yer kirlenmişse,
  • Kıymık çok derine batmışsa,
  • Tetanoz aşısı 5 seneden önce yapıldıysa.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir