Hamilelikte 4. Hafta

Hamilelikte anne adaylarının doğal olarak en çok merak ettikleri konulardan biride hamilelikte(gebelikte) hafta hafta meydana gelen değişikliklerdir.
Bu değişiklikler fiziksel olduğu gibi aynı zamanda psikolojik boyutlarıda vardır. İlk haftalarda pek fazla değişiklik görülmezken özellikle 3 aydan sonra belirtiler artmaktadır.

Hamilelikte meydana gelen hafta hafta değişiklikleri bilmek anne adayının gerekli önlemleri almasını kolaylaştırır. Örneğin karındaki çatlaklar için anne adayı badem yağı kullanmaya başlar.

Bu yazımızda sizlere hamilelikte 4. haftadan bahsedeceğiz,

Hamileliğin 4. haftası anne adayı için 9 aylık serüvenin başlaması anlamını taşımaktadır. Hamileliğin 4. haftası birleşerek döllenen yumurta ve sperm hücresi anne rahmine yerleşir. Bu yerleştiği bölgede büyümeye ve gelişmeye başlar. Bu dönemde anne adayı adet kanamasını geciktiğini fark eder. Bu sebeple doktora başvurarak hamile olduğunu anlar. Hamilelikte 4. Hafta anne adayı için olduğu kadar eşi için de büyük duyguların yaşandığı bir haftadır. Bu dönemde anne adayının eşi baba olacağını öğrenir ve hamileliğin 4. haftasında aile içerisindeki oluşan sevgi bağları güçlenerek ev ve evin dışındaki tüm aile bireyleri sadece rahme yerleşen o bebeğe kilitlenir

Hamileliğin 4. haftasında eğer anne adayı bir cinsel ilişki doğru zamanda yaşadığına inanıyorsa gebelik test çubuğunu herhangi bir eczaneden alarak kendine gebelik testi uygular. Gebelik testlerinden bazılarında idrar haznesi bulunur. Bazılarında idrar direkt olarak üzerine yapılır. İdrarın yapılmasının ardından anne adayı gebelik test çubuğundaki çizgilere bakar ve 2 tane çizgi renklendiğinde anne adayı hamile olduğun anlar. Ayrıca kendisini garanti altına almak isteyen anne adayları gebelik test çubuğu yerine kan testi uygulayabilirler. Bunun için bir sağlık kuruluşuna gidip kan aldırmaları gerekmektedir. Ardından kan tahlili sonuçlarına uzman bir doktor bakar ve eğer anne adayı hamileyse onu ultrasona alarak bebeğini inceler. Hamilelikte ilk ultrason görüntüsü de böylelikle elde edilmiş olur. Bu yüzden de hamileliğin 4. haftası hem bilimsel olarak hem de duygusal olarak yoğun bir tempoda geçen haftadır.

Hamileliğin 4. haftası
nda ultrason ortamında incelenen bebek rahme yerleşmiştir. Bu dönemde bebeğin kalp atış seslerini anne hissedemez ya da ultrason cihazıyla da duyulamaz. Bu yüzden hamileliğin 4. haftasından bebeğin kalp atışlarından söz edemeyiz. Bu dönemde plasentanın oluşumu incelenebilir. Plasenta aracılığıyla daha sonra gebelik haftalarında bebek beslenme ihtiyacını karşılar. Bebek gözle görülemeyecek kadar küçük bir boyutta rahimde durmaktadır.

hamilelikte 4. hafta

hamilelikte 4. hafta

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir