Hamilelikte 3. Hafta

Hamilelikte anne adaylarının doğal olarak en çok merak ettikleri konulardan biride hamilelikte(gebelikte) hafta hafta meydana gelen değişikliklerdir.
Bu değişiklikler fiziksel olduğu gibi aynı zamanda psikolojik boyutlarıda vardır. İlk haftalarda pek fazla değişiklik görülmezken özellikle 3 aydan sonra belirtiler artmaktadır.

Hamilelikte meydana gelen hafta hafta değişiklikleri bilmek anne adayının gerekli önlemleri almasını kolaylaştırır. Örneğin karındaki çatlaklar için anne adayı badem yağı kullanmaya başlar.

Bu yazımızda sizlere hamilelikte 3. haftadan bahsedeceğiz,

Hamilelik 41 hafta boyunca anne adayı için bazen ağrılı, bazen hüzünlü bazen de stresli geçen bir yolculuktur. 9 ay boyunca anne adayında annelik duygusu adı verdiğimiz kavram ve karnındaki bebeğine daha çok bağlanır. Bebeğini koruma duygusu içerisine giren anne adayı gerçek
bir kadın olduğunu hamile kaldığını öğrendiği günden rahminden bebeğini çıkardığı güne kadar geliştirir ve o duyguyu büyüterek bebeğine tam olarak hazır olduğu anda doğumunu yapar.

Hamilelikte geçen 9 yani; yaklaşık olarak 41 hafta her anı dolu ve her anı heyecanlı geçen bir süreçtir. Bu yüzden de hamilelikte tadılan o duygu hayatın başka bir alanında ya da tecrübesinde asla ve asla tadılmaz.

Hamileliğin 3. haftası da bu duyguların ve serüvenlerin yaşanmaya başlanacağı haftalardan bir tanesidir. Hamileliğin 3. haftasında anne adayı daha bebeğinin farkında olmayabilir. Bunu sebebi o bayanın adet döngüsüdür. Anne adayının adet döngüsü düzenliyse yani, her 4 haftada bir adet kanaması yaşayan bir kadın ise aylık kanamasının geciktiğini muhtemelen fark etmeyecektir. Bundan dolayı da doktor giderek adet kanamasının gecikme sebeplerini araştırmayacaktır. Tıp bilimine göre hamilelik 41 hafta sürse de anne adayı bu durum 4. haftayla birlikte fark ettiğinden dolayı hamilelikteki ilk 3 hafta genellikle sayılmaz. Bu ilk 3 hafta süresince döllenen sperm ve yumurta hücresi anne rahminde kendiliğinden büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Hamileliğin ilk 3 haftasında anne adayı adet gecikmesini fark edip doktoruna gitmeyeceğinden dolayı ultrasona da girmez. Dolayısıyla da hamileliğin 1. haftası, 2 haftası ve 3. haftasına ait bir ultrason görüntüsü elde edilemez. Anne adayı bazı durumlarda değişik sebeplerden ötürü doktora başvurabilir ve yapılan testler ya da ultrason kontrolleri ile hamile olduğu anlaşılabilir. Bunun dışında anne adayı hamile olduğu şüphesiyle bu haftalarda herhangi bir doktora başvurmaz.

hamilelikte 3. hafta

hamilelikte 3. hafta

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir