Hamilelikte 10. Hafta | saglikbakim.com

Hamilelikte 10. Hafta

Hamilelikte anne adaylarının doğal olarak en çok merak ettikleri konulardan biride hamilelikte(gebelikte) hafta hafta meydana gelen değişikliklerdir.
Bu değişiklikler fiziksel olduğu gibi aynı zamanda psikolojik boyutlarıda vardır. İlk haftalarda pek fazla değişiklik görülmezken özellikle 3 aydan sonra belirtiler artmaktadır.

Hamilelikte meydana gelen hafta hafta değişiklikleri bilmek anne adayının gerekli önlemleri almasını kolaylaştırır. Örneğin karındaki çatlaklar için anne adayı badem yağı kullanmaya başlar.

Bu yazımızda sizlere hamilelikte 10. haftadan bahsedeceğiz,

Hamilelikte 10. haftada bebek tıbbi olarak fetal adını alır.Anne karnındaki bebeğe tıbbi olarak ilk haftalarda bebek adının verilmemesinin sebebi düşük tehlikesinin yoğun olarak yaşanması ve fetalin insan görünümüne hemen erişmemesinden kaynaklanmaktadır. Düşük tehlikesinin yoğun olduğu haftalardan birisi de hamileliğin 9. haftası olmaktadır. Bu yüzden anne adayı bu dönemde fazla ağır işler yapmamalı, yüksek yerlere uzanmamalı ve yoğun stres altında kalmamalıdır. Aksi takdirde bebeğini düşürme riskinde artış meydana gelecektir.

Hamilelikte 10. haftada bebeğin kilosu 4 grama yükselirken 10 haftalık bebeğin boyu 3 cm kadar olmuştur. Bu dönemde bebek tutma refleksini kazanmaktadır. Eline bir cisim ya da nesne değdiğinde ona dokunarak tutmaya çalışır. Bu refleksin daha hamilelikte gelişmesi ise; birçok anne adayının şaşırmaktadır.

Hamilelikte bebeğin tutma refleksini kullandığı en bariz bölge ise göbek kordonudur. Kordona çarptığında onu tutmak isteyen bebek tutma refleksini kullanmış olur. Anne karnında 10. haftasına bebeğin artık el, diz ve parmak kemikleri oluşmaya ve gelişmeye başlar Bebeğin parmakları artık ördek ayağı gibi perdeli insan parmağı görüntüsünü almıştır. Hamilelikte 10. haftada dudakların oluşmaya ve belirginleşmeye başladığı gözlenir. Arıca dış kulak oluşumu fark edilir. Bu da bebeğin yakın zamanda işitme yetisine kavuşacağı anlamını ifade etmektedir.

Hamilelikte 10. hafta doktoruna ultrason görüntüsü almak ve rutin kontrol yaptırmak için giden anne adayı bebeğinin hareketlendiğini görerek gerçek bir annelik duygusu yaşayabilmektedir. Bebeğin bu dönemde hareket etmesi sağlık durumunda herhangi bir sorun olmadığını göstergesi sayılmaktadır.

Hamilelikte 10. haftada bebek nefes alıp vermeye başlar. Bu da solunum sisteminin gelişimini tamamlamaya başladığının göstergesidir. Anne karnında 10 haftalık olan bebekler soluk alıp vermeyi hava ile yapmazlar Anne karnında içerisinde durdukları amnio sıvısından sağlarlar. Amnio sıvısını yutarak nefes alıp verebilen bek aynı zamanda da sıvı tüketmekte ve ilk idrarını 10. haftada yapmaktadır.

Hamilelikte 10. Hafta

Hamilelikte 10. Hafta

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir