Mat Saçlar İçin Evde Tedavi

Bayanlar saçlarını parlak ve canlı görmek isterler. Bunun için Mat saçlara bazı çözümler verelim. Matlaşmış, solgun ve donuk saçlar sizi kötü gösterir. Saç modelinizi belli etmez ve güzelliğinizi gölgeler. Bu yüzden mat saçlardan kurtulmak en doğru karardır. Bunun bir kaç yolu vardır. Öncelikle doğal yöntemler tercih edilmelidir. Fakat mat saçlardan kurtulmak için saç bakım firmaların ürettiği ürünlerde mevcuttur. Örnek olarak Schwarzkopf Smooth Shine diye bir spreyi var. Saçlarınıza canlılık veriyor ve matlaşmayı önlüyor.

Doğal yöntemlerden en doğrusu elma sirkesi karışımlarıdır. Elma saçlara parlaklık verir. Solgun saçların parıldamasını sağlar. Elma sirkesi ölçüsünü ayarlarken bir su bardağına yarım çay bardağı denk gelecek şekilde ayarlayın. Saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru uygulayın ve saçlarınızı bir havlu ile sarın. Yarım saat kadar bekletin ve daha sonra saçlarınızı durulayın. Bunun dışında jojoba yağı,badem yağı, susam yağı yine saçlarınızın canlandırılmasında önemli rol oynamaktadır.

Başka bir çözümde matlaşmış sağlıksız saçlardan kurtulmak için saç uçlarından saçlarınızı sık sık kestirmek. Böylelikle uzayan taze sağlıklı saçlar ile güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Saçlarınızı kestirmek istemiyorsanız B1 ve B2 vitaminleri almayı unutmayın. B1 ve B2 vitamin eksiklikleri saç sağlığını olumsuz etkiler. Saçlarımızın çabuk uzaması için yine B vitaminine ihtiyaç vardır. Bu yüzden beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Süt ürünleri ve tahıllı ekmeklerde B vitamini bolca bulunmaktadır.

Saçlarınızın donukluğu ve kopması için ise demire ihtiyaç vardır. Pekmez, fıstık, kuru üzüm gibi besinlerden demir almanız daha kolaydır. Demir saçlarınızın çabuk uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Böylelikle saçlarınız kopmaz ve diplerden canlı saçlar çıkar. Mat saçlarınız birazda olsa azalmıştır.

Ayrıca mat saçlar daha çabuk kırılır. Solgun ve yorgun bir görüntü verir. Saçların şekil almasını zorlaştırır ve şekil aldığında ise güzelliği sergileyemez. Tuzlu su, aşırı güneş, klorlu su gibi etkenler saçların matlaşmasını sağlar. Ayrıca aşırı sıcak teması da saçları matlaştırır. Bunların başında saç kurutma makinesi ve saç düzleştiriciler gelmektedir. Bu yüzden bu ürünleri kullanırken çok sıcak açmamanız ve saç kurutma makinesini çok yakın tutmamanız yararınızadır. Saç düzleştirici kullanımını azaltmanız da sizin için iyi bir önlemdir.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir