Kepek Sorununa Bitkisel Tedavi

Kepek sorunundan doğal yollar ile kurtulmayı tercih edin. Örneğin ısırgan otu çok yararlı bir bitkidir. Astımdan tutun, kalp hastalığı, sivilce sorununa kadar yararlıdır. Isırgan otu saçlar için çok önemlidir. Hem saç dökülmesini önler, hem de kepeklere son verir.

  1. Bir çaydanlıkta 500 Ml. Litre suya ellerinizle 5 tutam ısırgan otu ekleyin. 10 dakika kadar kaynatın ve ocağın altını kapatarak soğumasını sağlayın. Banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra bu su ile saçlarınızı durularsanız kepeklerden kurtulacağınız gibi, saçlarınızdaki dökülmeyi engelleyecektir. Saçlarınızı durularken saç derinize masaj yaparak durulayın böylece saçlarınız daha kuvvetli ve sağlıklı olacaktır.
  2. Diğer tarifimiz de 2 litre sirke kullanacağız. 2 Litre su içerisine 100 gram dulavrat otu, 100 gram ısırgan otu kötü ve 50 gram simsir ağacı yaprağını atın. Bu şekilde sıcak bir ortamda bir hafta kadar dinlendirin ve daha sonra süzün. Elde ettiğimiz karışımı saçımızın derisine masaj yaparak uygulayalı. Bu sayede saçlarımız da kepek oluşmayacağı gibi saçlarımız güçlenecektir.

Isırgan otu

  • 2 su bardağı kaynar su içerisine 1 yemek kaşığı kıyılmış hindiba çiçeği veya bir yemek kaşığı ısırgan otu yaprağı, ekleyelim ve suda soğuyana kadar demlendirelim. Daha sonra suyu süzelim ve saçımızı durularken masaj yaparak saçımıza sürelim.
  • 250 ml. Elma sirkesini kaynatın. Daha sonra içerisine bir avuç kurutulmuş ısırgan otu ekleyelim. 15 dakika kadar beklerken demlenmesini sağlayalım. Daha sonra karışımı süzelim ve saçımıza masaj yaparak sürelim. Hem kepeklenmeyi önler hem de kaşıntıyı önler.

Kepekli Saçlar için  Saç Maskesi Uygulayın!

  • Saçlarınıza elma sirkesi uygulayın. Masaj yaparcasına sürün ve bir havlu ile sarın yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.
  • Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını saçlarınıza sürün. Saçınızda bir iki saat bekletin ve durulayın.
  • Selenyum Sülfid ya da Salisilik Asit içeren şampuanlar kullanın.
  • Öğütülmüş çemen otu tohumunu suda bir gece bekletin. Daha sonra bu suyu masaj yaparak saç derisine uygulayın. Yarım saat saçınızda beklettikten sonra şampuanla yıkayarak durulayın.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir