Tırnak Zedelenmesi Tedavisi

Daha çok spor aktiviteleri esnasında tırnağa alınan darbeler sonucunda tırnak altında kan birikmesi, tırnağın yerinden biraz yukarıya doğru kalması olarak tabir edilen tırnak zedelenmesi ağrılı ve acılı bir durumdur. Ağrı ve acıya sebebiyet veren tırnak zedelenmesi eğer tedavi edilmezse tırnak yatağında deformasyon meydana gelir ve tırnağın sağlığı tamamen bozulur, sağlıklı bir şekilde büyüme göstermez. Bu nedenle tırnak zedelenmesine maruz kaldıktan hemen sonra evde kendi tedavinizi kendiniz yapabilirsiniz. İşte evde tırnak zedelenmesinin tedavisi.

tirnak_zedelenmesi

Evde tırnak zedelenmesi tedavisi için öncelikle olarak yapmanız gereken şey, tırnak altında oluşan kanı durdurmak ve o bölgede kan birikimini önlemektedir. Kanama aşırı miktarda ise elinize temiz bir bez alıp tırnak üzerine baskı uygulayın. Tırnak altında oluşan kan birikimi varsa bununda steril bir enjektör iğnesiyle delip kanın dışarıya akmasını sağlayın. Kesinlikle tırnağı yerinden çıkartmaya çalışmayın.

Tırnak sabun ve suyla yıkanarak temizlenmeli ve hemen ardından merhem sürüp sargı beziyle sarılmalıdır. Tırnak zedelenmesi bu şekilde evde tedavi altına alınırsa kısa süre içinde sorun geçmiş olacaktır. Ancak parmaklarda bükülme gibi biçim bozuklukları varsa derhal hastaneye gidilmesi tavsiye edilir.

Not: Tehlikeli müdahaleler yapmadan önce mutlaka hekiminize başvurunuz.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir