Menisküs Ameliyatı ve Sonrası | saglikbakim.com

Menisküs Ameliyatı ve Sonrası

 Diz için mühim görevleri bulunan, dizin vazgeçilmez yapılarından birisi olan menisküs, diz içinde iç ve dış olmak üzere iki adet C harfini andıran beyaz renkli yumuşak kıvamda bir kıkırdaktır. Travma, yanlış hareketler ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak menisküslerde bozulmalar ve yırtılmalar gibi bir takım sorunlar husule gelir ve eğer bu sorunlar erken dönemde tedavi altına alınmaz ise kireçlenme kaçınılmaz olur. Hastanın yaşı, mesleği, yakınmaları, hareket olanağı, gibi pek çok faktöre menisküs tedavisini belirlemede etkendir. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak tedavi edilen menisküsün, ameliyatlı tedavi yöntemi sonrasında hastayı neler beklemektedir, makalemizde bunu ele aldık. İşte menisküs ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası hakkında merak ettikleriniz ve menisküs ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler.
menisküs_ameliyati

Menisküs ameliyatı sonrası neler olur?

Genel anestezi altında yapılan yaklaşık olarak 30 dakika- 1 saat arasında gerçekleşen menisküs ameliyatı sonrasında hasta odaya alınır ve ayılması beklenir. Ancak hastanın tamamen kendisine gelmesi yaklaşık 2 saati bulur. Menisküs ameliyatı sonrasında ciddi ağrılar olmaz, husule gelen ağrılar ise ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. Ameliyat sonrasında hastanın dizine antiembolik çorap bulunmaktadır. Menisküs ameliyatından sonra 3-4 saat için hasta yemek yemeye başlayabilir ve yemekten sonra ayağa kalkmasına izin verilir. Fakat ayağa kaldırılmadan önce bir süre oturtularak baş dönmesi var mı diye kontrol edilir. Başı dönmeyen hastaların kalkmalarına izin verilirken, baş dönmesi yaşayanların ise bir saat daha beklemesi tavsiye edilir.

Menisküs ameliyatıından sonra ne yapmalı?

Menisküs ameliyatı sonrası koltuk değneklerine ihtiyaç duyulmaksızın korkusuzca hasta ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir. Ameliyattan 4-5 saat sonra hasta taburcu edilir. Meniküs ameliyatı sonrası ilk iki gece hastanın 38 civarında ateşi olabilir. Bu durum son derece normaldir. Ancak 3. Günden sonra başlayan ateşlenmeler enfeksiyonu işaret eder. Bu durumda hasta doktorunu aramalıdır. Operasyondan 3 gün sonra hiçbir şikayet söz konusu değilse hasta istediği sıklıkta ayağını uzatabilir ya da dizini bükebilir. Egzersizler aksatılmamalı, buz kompresi uygulanmalı, ağrı olduğunda ağrı kesici kullanılmalı ve en önemlisi de kanama ve şişmeyi engellemek için kan sulandırıcı ilaçlar düzenli şekilde içilmelidir.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir