Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri

Omurga ve iskeletten kaynaklanmayan bel ağrılarında akla gelebilecek tek sebep üç küçük kemikten oluşan kuyruk sokumu olmaktadır. Toplumda sık karşılaşılan ağrılardan birisi olan kuyruk sokumu ağrıları, ekseri kadınlarda görülmektedir.

Kuyruk sokumu ağrılarının en büyük nedeni sürekli oturarak iş yapmaktır. Özellikle masa başı çalışanlar kuyruk sokumu ağrısını sık yaşayan kişilerdir.

kuyruk_sokumu

Kuyruk sokumu ağrılarının görülmesindeki bir başka nedende kuyruk sokumu üzerine düşmeleridir. Kuyruk sokumu üzerine düşüldüğü zaman bu bölgede bulunan küçük kemikler zedelenmekte ya da çıkmaktadır. Buda ağrıyı tetikleyen en önemli unsurdur.

Bu bölgeye alınan darbeler, ağır idmanlar ve doğum sonrası da kuyruk sokumunda ağrılar hissedilmektedir. Oturur pozisyonda kalkarken ağrının şiddeti daha da artar. Bu sebeple kuyruk sokumu ağrısı çekenlerin uzun süre oturmamaları önerilir.

Bazı hastalarda hiçbir sebep yokken de kuyruk sokumu ağrılarına rastlanır. Kuyruk sokumu ağrısı çekenlerin bu sorunu neden yaşadıklarını kesin olarak öğrenmeleri için doktora gidip nörolojik muayene olmaları ve röntgen çektirmeleri gerekir.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir