Kol Çıkmasının Belirtileri

Darbeler, çarpmalar, kazalar ya da hastalıklar neticesinde kısacası kolun mütenevvi sebeplerden zarar görmesi sonucunda yuvasından çıkması ya da yer değiştirmesi olayına kol çıkması denmektedir. Kol çıkması anında kişide çeşitli belirtiler husule gelmekte ve bunun yanı sıra hasta kolunu kullanamayacak durumda olmaktadır. Şişlik, ağrı ve ekimoz kol çıkmasından görülen belirtiler olurken, bunların yanı sıra kol çıkmasında şu belirtilerde husule gelmektedir. Kol çıkmasının belirtileri :

kol_cikmasi

Kol çıkmasının belirtilerinden ilki, kişinin çıkık olanı kolu tek bir pozisyonda tutabiliyor olmasıdır. Omuz bölgesinden çıkmış olan kol, diğer kola göre daha uzun bir hal alır ve omuz yuvarlağı kaybolur. Kişi böyle bir durumda diğer eliyle dirseğinden tutarak koluna destek olmaya çalışır. Bir diğer kol çıkığı belirtisi ise, kişinin kolunu hareket ettirememesidir. Kol takılı kalır ve elastikiyet bir dirençle karşılaşır. Kol çıkmasından şüphe ettiğiniz durumda uzman bir hekime giderek muayene olmalısınız.

Nörovasküler muayene ve radyolojik inceleme sonrasında kol çıkması için gerekli tedavi metodu uzman hekim tarafından uygulanacaktır. Yanlış bir harekette bulunmaz kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle uzmandan yardım almayı tercih edin ve kimseye kolunuzu tedavi etmesi için dokundurtmayın.

kol çıkması nasıl anlaşılır

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir