Kas Gevşeti İlaçlar Zararlı mı ?

Kas gevşetici ilaçların günümüzde pek çok insan tarafından çok kullanılır olması sebebiyle uzmanlar kas gevşetici kullanmanın zararları ve yararları hakkında yaptıkları araştırmalar neticesinde, kas gevşetici ilaçların pek çok zararlarına rastladılar. Kaslarda kasılmaya neden olan travma, romatizmal problemler, fibromiyalji, efüzyonlar, enfeksiyonlar, kırıklar, bel mekanik ağrıları, disk hernileri …gibi pek çok durum karşısında sıkça ve bilinçsizce kullanılan kas gevşetici ilaçların sağlık açısından bakın ne gibi zararları bulunmaktadır.

ilaclar

Uzmanlar kas gevşetici ilaç kullanmanın bel ve boyun fıtıklarında önemli derecede zararlı olduğunu söylemekteler. Çünkü bel ve boyun fıtığı olan kişilerin kas gevşetici ilaç kullanması durumunda kaslar kasılmayacak ve vücudun ağırlığının büyük bir bölümü kemiklere binecektir. Bu durumda fıtık sorunu olanlar için ciddi bir sorun demektir.

Kas gevşeticilerin bir diğer zararı da, çalışan ve özellikle de iş gereği ayakta bulunan kişilerdir. Çünkü kas gevşeticiler bu kişilerde refleks azlığına sebep olacak, dikkatlerinin dağılmasına yol açacaktır. Kas gevşeticiler çok fazla sayıda yan etkiye neden olmaktadır. Bu nedenle hastalarda daha iyi bir iyileşme sağlayacak olan birinci derece de önemli antienflamatuar, ikinci derece analjezik ilaçların kullanımı önerilir.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir