Boyun Kasılmasının Nedenleri

Kulak arkasında yer alan kemik çıkıntısından, göğüz kafesinin kemiğine kadar uzanan boyun kasının kasılmasına bağlı olarak husule gelen boyun kasılması, hem zorlama hem de bazı hastalıklardan kaynaklı bir sorun olmaktadır. Tıpta distoni olarak isimlendirilen boyun kasılmasının nedenleri oldukça fazladır.

boyun_kasilmasi

Bu nedenler kimi zaman da önemsenmeyecek derece olduğu gibi, kimi zamanda cidden önemsenmesi gereken etkenlerdir. Boyun kasılması sebepleri yapılan yanlış boyun hareketleri olabiliyor. Boynu zorlayıcı hareketlerde bulunmak kaslarda kasılmalara yol açabilir. Aniden yapılan yanlış hareketler sonucunda da kasılma meydana gelmektedir.

Geceleri uyurken boynun sürekli aynı tarafa dönük olmasından da boyun kasılması ortaya çıkmaktadır. Duruş bozuklukları kadar ciddi hastalıklarda boyun kasılması nedenleridir. Boyun kasılması nedenleri arasında boyun fıtıkları, yumuşak doku romatizmaları, infeksiyon hastalıkları, tendon zorlanmaları, doğuştan gelen bozukluklar, iltihabi eklem romatizması da yer alır.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir