Bilekteki Kemik Çıkıntısının Nedenleri | saglikbakim.com

Bilekteki Kemik Çıkıntısının Nedenleri

Zararsız ganglion kistleridir ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacak olan bilekte kemik çıkıntısı ve nedenleri hakkında uzman doktorların yapmış oldukları açıklamalara sayfamızda sizler için yer verdik. Genellikle el bileğinin üst kısmında husule gelen ancak aynı zamanda bileğin alt bölgesinde de oluşan ganglion kistleri eklem içerisinde yer alan kemik ve kas dokularının arasında bulunan bağ dokusundan kaynaklanarak balonsu görüntüsü ile karşımıza çıkar. Balon içindeki kaygan ve yoğun eklem sıvısı ile aynı özelikte bir materyal bulunmakta ve iş yoğunluğunun fazla olduğu zamanlarda bu balon büyüyüp, az olduğun zamanlarda da küçülmektedir. Peki, el bileklerinde kemik çıkıntısı nedenleri nelerdir? El bileğinde kemik çıkıntısı neden olur?

bilekte_kemik_cikmasi

El bileğinde kemik çıkıntısının neden olduğunu uzman hekimler henüz bilmemekte ancak bir takım şüpheli durumların varlığından söz etmektedirler. El bileğinde kemik çıkıntısının nedenleri hakkında uzman doktorların yapmış oldukları açıklamalara göz attığımız zaman, hareketliliğinizin artmasıel bileğinde kemik çıkıntısı sebepleri arasında yer almaktadır.
Üst ve alt el bileğinde kemik oluşum mekanizmasını başlatan nedenler en sık olarak el bileğinin üzerine sürekli yük uygulamak zorunda kalan jimnastikçilerde görülür.

El bileğinde ortaya çıkan kemiğin içindeki kistik yapı eklemden geçen sinir dokuların üzerine bası yapacak kadar büyüdüğü zaman ağrı oluşturmakta ve nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber; el bileklerine aşırı yüklenen, devamlı klavye kullanan sekreterler, yazılımcılar ve bankacılarda, müzisyenler ve örgü örenlerde sıkça ortaya çıkar. Eklemin ya da tendonun zayıf ya da zayıflamış kesiminden fıtıklaşarak keselenme şeklinde olduğu ve içinin sıvı dolduğuna inanılmaktadır.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir