Kokulu Adet Kanamasının Nedenleri

Menopoza girmemiş, halen adet kanaması gören kadınların zaman zaman yakındıkları bir sorun olan kokulu adet kanaması çoğu zaman ciddiye alınmayan bir sorundur, ancak kokulu adet kanamasının nedenlerine göz attığımız zaman bu sorunun ciddiye alınması gerektiğini anlıyoruz. Adet kanamanız da rahatsız edici şiddetli bir koku varsa eğer mutlaka bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kokulu adet kanaması hafife alınması gereken bir sorun değildir, sizlerde bu makalemizde yer alan kokulu adet kanamasının sebeplerini okuduğunuzda durumun ciddiyetinin farkına varacaksınız. Bakın kokulu adet kanamasının sebepleri nelermiş.

kokulu_adet_kanamasi

Kokulu adet kanaması ile karşı karşıya olanların Gardnerella vajinalis adı verilen bir bakteri ile karşılaştıklarını söyleyen uzmanlar, bu bakterinin aynı zamanda cinsel yolla bulaşacağını da söylemekteler. Cinsel yolla bulaşan bu bakteri vajinal enfeksiyona sebep olduğu için adet kanaması ölü balık gibi kokmaktadır. Bakteri vajina içinde çoğaldıkça kokunu şiddeti artmakta ve kendine uygun bir ortam hazırlamaya başlamaktadır.

Aynı zamanda bu bakteri adetin kokmasına neden olduğu gibi vajinada kaşıntıya da yol açar. Adet kanaması sonrasında da devam eden bu koku kadınların cinsel ilişkilerini de kötü etkilediği için bir an evvel tedavi olunmasında fayda var. Bu vajinal enfeksiyon hem adet döneminde kötü koku yayar hem de adet sonrasında sarı-gri renkli bir akıntının ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Hastaların jinekoloji uzmanına başvurması ve jinekolojik muayeneden geçmeleri, mikroskop testine tabi tutulmaları ve gerek görüldüğü zamanda vajinal kültür incelemesi yaptırmaları tavsiye ediliyor.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir