Adeti Geciktirmek İçin Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Sağlıklı bir kadında 25-35 günde bir rahim iç yüzeyinde meydana gelen damar ve dokuların kan ile beraber vücuttan atılması işlemine Âdet (ay başı, regl) denmektedir. Adet görme tamamen fizyolojik bir olaydır ve ergenlik döneminden yaşlılık döneminde kadar devam eder.

adet_geciktirmek_icin_agri_kesici

Bazı kadınlar adetlerinin düzensizliğinden yakınırlar. Bu durum uzman tedavisi ile giderilebilir. adet gecikmesinin ve adet düzensizliğinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Gebelik en yaygın adet gecikmesi nedenidir. Gebeliğin yanı sıra adet gecikmesi stresten, üzüntüden, aşırı egzersizden, menopoza girmekten dolayı da görülebilen bir sorundur.

Kullanılan bazı ilaçlarda adet gecikmesine yol açabiliyor. Ancak ağrı kesici ilaç kullanmak adeti geciktirmez. Aksine, adet dönemi ağrılı ve sancılı geçenlere adet olmadan 2-3 gün öncesinde ağrı kesici ilaç kullanmaya başlamaları tavsiye edilir. Böylece kullanılan ağrı kesici ilaçlar adet belirtilerini de hafifletecek ve sancıları dindirerek adetin daha hafif şikayetlerle atlatılmasına yardımcı olacaktır.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir