Bebekler Neden İrkilir ? | saglikbakim.com

Bebekler Neden İrkilir ?

Bebeklerde irkilme nedenleri, ilk kez anne olmuş kadınların en çok merak ettiği, kafalarında “acaba bebeğimde bir sorun mu, neden sürekli uyurken irkiliyor”sorusunun belirlemesine neden olan bir durumdur. Bebeklerinde uyurken irkilme olan annelerin kafasındaki endişeyi gidermek için, uyurken bebekler neden irkilir sorusunun yanıtını makalemizde paylaştık. İşte bebeklerde irkilmenin nedenleri:

bebek_irkilmesi

Genellikle ilk 12 ayda husule gelen sıçrama ve irkilme, tüm bebeklerin hepsinde sık görülen bir durumdur. Bebekler uyurken birden hızlı bir şekilde sıçrar veya kasılır. Eğer bu kasılma durumu uzun sürmüyorsa, endişelenecek bir sorun yok demektir. Fakat kasılmanın süresi uzarsa eğer bu spazm olarak olarak tanımlanan bir sorundur ve derhal uzman bir doktora görünülmesi gerekir. Bebeklerde uykuda irkilme olmasının nedeni epileptik olabileceği gibi non epileptik (iyi huylu) de olabilir.

İrkilme bebeklerde uyanıkken de görülebilecek bir durumdur. Stres, kızgınlık, heyecan ve oyun oynama gibi durumlarda irkilmenin şiddeti dahada artar. Nonepileptik olan benbekte baş ani olarak öne kıvrılır, kollar hızla yana açılır, ancak bacaklarda bir durum gözlenmez.

Yalnızca sıçrama söz konusuysa bu durumda da baş ve omuzların anlık yukarı doğru hareketi gözlenir.Spazmın, sıçramanın ve irkilmenin nedeni epileptik nöbet ise, hekimler ilaç tedavisi uygulayarak sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir