Anne Karnındaki Bebeğin Sağlık Durumu

Anne karnında ki bebeğin sağlıklı bir gelişim sürüp sürmediğini öğrenmek için uzman doktorların uygulamış oldukları bir takım test yöntemleri mevcuttur ve bu testler sayesinde anne karnında embriyo gelişimi ay ay takip edilebilir. Anne karnında sağlıklı bebek nasıl anlaşılır sorusunu yanıtına uzman doktorların verdikleri cevapları sizler için bu makalemizde yayınladık. İşte pek çok annenin merak ettiği,sağlıklı bebek nasıl anlaşıyor sorusunun yanıtı…

anne_karnindaki_bebek

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olduğunu nasıl anlarız?

Anneye uygulanan bazı test ve gözlemler bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinilmesini sağlayan kriterler arasındadır ve fetüsün sağlığını tespit etmek için bu kriterlere gerek duyulur. Annenin bebeğinin hareketlerini hissetmeye başladığı zamanda itibaren yaşadığı deneyimler anne kanrında sağlıklı bebek gelişimi hakkında verilen en önemli bilgilerden birisidir. Eğer anne bebeğinin hareketliliği ile ilgili bir sorun yaşadığını düşünüyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurarak gerekli test ve muayeneye girmelidir.

Bebeğin anne karnında beslenme sıkıntısı çekmesi, bebeğin hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Çünkü beslenmeyen bebekte enerji kaybı ortaya çıkar ve bu da hareketliliğine yansır. Örneğin akşam yemeğinden sonra 3 saat içerisinde toplam 10 tane hareketi yapıp yapmadığını gözlemlemek bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinilmesine yardımcı olur.

Annenin ultrasonografiya girmesi esnasında bebeğe giden kordonda ya da bebeğin vücudun çeşitli bölgelerindeki kan akışlarında direnç ve hacim ilişkilerine bakılarak da anne karnında sağlıklı bir bebek gelişimi olup olmadığı incelenebiliyor. Bebeğin hem büyümesinde hem gelişmesinde gerilik varsa ultrasonografi bu verileri ortaya çıkartır. Aynı zamanda bebeğin suyunda azalma, anne karnında iyi olup olmadığı da yine ultrasonografi ile anlaşılabilir.

Üçlü tarama testleri, idrar ve kan testleri, enfeksiyon tarama testleri, Down sendromu tarama testi, ikili test, doppler ultrasonografi, kan biyokimyası, TSH (tiroid hormonu) ölçümü, kilo ölçümü gibi daha pek çok test ve tahlil anne karnında bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğini gösterebiliyor.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

1 Response

  1. merhaba bu sayfadan bir çok şey öğrendim ve bunları bir çok kişi ile paylaştım size teşekkur amaçlı bu sayfayı paylaşmak istiyorum çok yararı olacaktır http://www.hamilelikgebelik.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir