Göz Siniri Kuruması ve Tedavisi

Herhangi bir sebepten ötürü göz siniri hücrelerini kaybettiğinde tam anlamıyla çalışamaz duruma gelir ve sahip olduğu pembe rengi beyazımsı bir renge doğru dönüşür. Hücrelerin yok olması göz siniri kuruması demektir. Göz sinirini beslemekle görevli olan damarların tıkanıklığı, göz tansiyonu, göz siniri iltihabı, mültipl skleroz, beyinde veya göz arkasında göz sinirine baskı yapan tümör gibi pek çok şey göz sinirinde kurumaya yol açar. Peki göz siniri kuruması tedavisi var mı?

goz_siniri_kurumasi

Aile hastalıklar, beyinde ve zarında gelişen iltihap, beyin çevresi sıvıda husule gelen artış ve doğuştan kaynaklı sorunlar göz sinirinde kuruma yapan bir diğer faktörlerdir. Göz siniri kurumasına yol açan etken her ne ise, sorunun tedavi edilip edilemeyeceği de buna bağlıdır. Ancak, göz siniri hücrelerinin tamamen ölmesi ne yazık ki tedavi edilemez bir sorundur. Tam anlamıyla hücreler ölmeden sorun fark edilip erken tedavi uygulanırsa, göz sinirinde kuruma tedavi edilebilir.

Göz siniri kurumasının tedavisi nedene yönelik özel gözlüklerle mevcuttur. Pek çok kişi göz siniri kurumasında göz siniri nakli ya da göz naklinin mümkün olup olmadığını merak eder. Lakin böyle bir durum ne yazık ki şimdilik mümkün değildir.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir