Göz Kanlanması Neden Olur ? | saglikbakim.com

Göz Kanlanması Neden Olur ?

Göz kızarıklığı, kızarması veya kanlanması hepsi aynı sorunun farklı isimlendirilmiş şeklidir. Göz kanlanması zaman zaman çoğumuzun başına gelir. Ancak bazılarımız bu sorunu daha sık yaşar. Göz kanlanmasına iyi gelen tedavi yöntemlerini bu durumda uygulayabilirsiniz.

goz-kanlanmasi-tedavi-yontemleri

Tek bir gözde veya iki gözde birden husule gelen göz kanlanmasının altında pek çok sorun yatabiliyor. Ancak çoğu zaman göz kanlanması basit sebeplerden husule geliyor. Fakat yine de rahatsızlık vericisi bir problem olduğu için, göz kanlanması tedavisi uygulanmalıdır. Evde doğal yöntemlerle ve son derece sağlıklı uygulamalarla göz kanlanmasına çözüm bulabilirsiniz. Göz kanlanmasına ne iyi gelir sizler için açıkladık.

Hepimiz hayatımızın bir döneminde göz kanlanması (göz kızarıklığı veya göz kızarması) ile karşılaşabiliriz. Bu sorun bir gözümüzü veya ikisini birden etkileyebilir. Göz kanlanması göz akındaki (gözün beyaz olan dış yüzeyindeki) damarların şişmesi veya açılması sonucu meydana gelir.

Göz kanlanmasıyla beraber şu belirtiler de oluşabilir:

Göz ağrısı
Kaşıntı
Göz akıntısı
Göz şişkinliği
Bulanık görme gibi görme problemleri
Bu belirtiler olmadığında göz kanlanması hiç rahatsızlık vermez. Göz kanlanması zamanla oluşabildiği gibi, göz yaralanması veya alerjiler sebebiyle aniden de ortaya çıkabilir.

1. Soğuk kompres uygulayın: Buz torbalarını gözünüze beş dakika uygulayın. Bu hem damarları daraltacak hem de gözünüzü rahatlatacaktır. Buzu direkt olarak göz kapağının üzerine koymaktan kaçının, çünkü buz yanıklarına sebep olabilir. Bunun yerine buzu ince bir havlunun içine sarabilirsiniz.

2. Yüzünüze su çarpın: Uyandığınızda göz kanlanması varsa, yüzünüze soğuk su çarpmayı deneyin. Bu ayrıca kaşıntılı , şişkin gözleri veya alerji sebebiyle kanlanan gözleri dindirecektir.

3. Salatalık ve gül suyu: Diğer bir tedavi yöntemi de salatalık dilimlerini ya da gül suyuna batırılmış pamuğu göz kapağının üzerine koymaktır. En az 15 dakika boyunca bunları göz kapağının üstünde tutun. Bunu günde 2 kez yapın.

4. Çay poşeti: Eğer göz kanlanmasına göz şişmesi eşlik ediyorsa çay poşeti (özellikle yeşil çay poşeti) koymayı deneyin. Sıcak suyun içinde birkaç saniye tuttuktan sonra onları çıkarın, soğutun ve göz kapağının üstüne koyun.

5. Gözlerinizi koruyun: Göz kanlanmasına sahip olun ya da olmayın direk güneş ışığından gözlerinizi koruyun. Güneş ışığı göz kanlanmasına sebep olmakla birlikte göz etrafında kırışıklıklara da sebep oluyor.

6. Yeterince su için: Göz kuruluğu göz kanlanmasının sebebi olabilir. Bundan kurtulmak için günde en az 8 bardak su için. Hem yeterince su içmek genel sağlığınız için de önemli.

7. Alerjenlerden Kaçının: Eğer göz kanlanması alerjilerden kaynaklanıyorsa, alerjenlerden kaçınmanız önemli.

8. Süt: Göz kanlanması ve kaşıntısı için pamuğu sütle ıslatıp , nazikçe göz kapaklarınıza sürün. Bu hem gözlerinizi rahatlatacak hem de göz kanlanmasını azaltacaktır.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir