Beyaz Dil Neden Olur ?

Dilde oluşan beyazlar insanları telaşa düşüren bir durumdur, herhangi bir hastalığı işaret edip etmediği de oldukça merak edilir. Beyaz dilin nedenleri bir takım ciddi hastalıklar olabileceği için göz ardı edilmemesi gereken bir sorundur.

beyaz_dil_nedenleri

Beyaz Dilin Nedenleri (Beyaz Dil Neden Olur)

Dilin üzerindeki beyazlıklar sizi endişeye düşürüyorsa ve uzun bir süredir de bu sorun geçmiyorsa bir uzmana muayene olamakta yarar var. Dilin yüzeyinde husule gelen bu sorun dil üzerinde yer alan kabarcıkların iltihaplanması demektir, tıpta bu soruna papilla adı verilir. İltihaplı tomurlar arasına yerleşen döküntüler, bakteriler ve ölü hücreler beyaz dil nedenleridir.

Beyaz dil sebepleri arasında aşırı alkol tüketimi, susuzluk, ateşlenme, sigara içmek, ağızdan nefes almak gibi etkenlerde yer alır. Bazı ilaçlarda dil üzerinde beyazlığa yol açar. Frengi, ağızda mantar enfeksiyonu, kronik, otoimmün bir rahatsızlıklar, beyaz dil sebepleri arasında sayabileceğimiz diğer sorunlardır.

Dilin renginin solması veya dilde beyaz lekelerin oluşmasıyla bağlantılı diğer sorunlar arasında şunlar yer alır:

  • Bir takım ilaçlar
  • Coğrafik dil (dile harita benzeri bir görüntü veren bir sorun)
  • Lökoplaki (kanser öncesi oluşan bir durum)
  • Oral liken planus (kronik, otoimmün bir rahatsızlık)
  • Pamukçuk (kandidiyaz olarak da bilinen ağızda mantar enfeksiyonu)
  • Frengi (genelde cinsel temas yoluyla bulaşan bakteriyel bir enfeksiyon)

Dilin beyaz görünmesine yol açan şey, dilin üzerindeki döküntüler, bakteriler ve ölü hücrelerden oluşan tabakadır. Beyaz dilin görüntüsü insanı telaşlandırsa da, sorun genelde zararsız ve geçicidir. Fakat bazı durumlarda enfeksiyondan, lökoplaki (beyaz damak) gibi kanser öncesi bir soruna kadar, farklı birtakım hastalıkların göstergesi de olabilir. Dilinizin üzerindeki beyaz tabakaya veya beyaz beneklere dair endişe duyulursa, bir doktorla veya diş hekimiyle temasa geçilebilir.

Sağlığınız ile ilgili sorunların basit sebepleri olabileceği gibi, derinlemesine sebepleri de olabilir. Küçük gibi gördüğünüz bir hastalığın sebebi iç organları görevini yerine getirmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden küçük bile olsa her türlü hastalık için öncelikle doktorumuza tedavi olmalı ve onun gösterdiği tedavi yöntemlerini kullanmalıyız. Eğer ki burada yazılan yazılardaki yöntemleri kullanmak istiyorsanız bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bildirmelisiniz. Unutmayınki buradaki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doğru Olan doktor kontrolü ve sonrasında doktorun önerdiği tedavidir.

Dil beyazlaması neden olur

Dilde sarılık tedavisi için buraya tıklayarak ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Sağlıklı ve Bakımlı bir hayat dileriz.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

1 Response

  1. Kasım 12, 2015

    […] beyazlaması için buraya tıklayarak ilgili yazıyı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir