Dil Sararması ve Nedenleri | saglikbakim.com

Dil Sararması ve Nedenleri

Dil sararması günümüzde bir çok kişide meydana gelen sağlık problemlerinden biridir. Dil sararmasının nedenleri arasında ağız ve dil ile ilgili sağlık problemleri, grip başlangıcı ve diyabet hastalığı gösterilebilir. Tabi bunun dışında başka problemlerde olabilir. Bu konuda en iyi çözüm her sağlık konusunda olduğu gibi konusunda uzman bir hekime görünmektir.

dil_sararmasi

Dil Sararması Nedenleri

Uzmanlar dil sararmasının en başlıca nedenini vitamin eksikliği olarak belirtmektedir.

Vitamin eksikliği: İnsan vücudunun büyümesini yenilenmesini sağalayan insanın yakıtı diyebieleceğimiz en önemli maddelerden biri vitaminlerdir. Özellikle B12 vitamini eksikliği dil sararmasının sebep olur.

Diyabet: Ünsilün üretimi azlığından veya ünsülin etkisine karşı direnç ortaya çıkmasından meydana gelen diyabet hastalığının ilk belirtileri arasında dil sararması da yer almaktadır.

Astım: Solunum yollarında ortaya çıkan iltihap sonucunda solunum daralması ortaya çıkmasına astım hastalığı denilmektedir. Astımın en tipik belirtisi nefes alışverişinde zorlanmadır. Ancak belirtileri arasında yaşanılan mikrobik sorun sebebiyle dil sararması da yer almaktadır.

Grip: Genellikle kış aylarında veya mevsim geçişlerinde ortaya çıkan grip hastalığında, vücudun direncinin azalması, vitamin kalması dil sararmasına neden olan etkenlerden bir tanesidir.

Susuzluk: Uzun süre su içmemek, dil üzerinde sararmalara yol açan bir diğer faktördür.

Sigara: Sigara dumanının içindeki kimyasal maddelerde dil sararmasına yol açar.
Hormon ilaçları: Hormonal sorunların tedavisinde kullanılan hormon ilaçları, uzun süre kullanıldığı zaman dil üzerinde sarı renk oluşumuna yol açar.

Folik asit eksikliği: Vücutta folik asit eksikliği ortaya çıktığı zamanda dil üzerinde sararmalar görülür. Özellikle de gebelerde dil sararması olmasının en büyük nedeni de folik asit eksikliğidir.

Dil sararması hastalık belirtisi midir?

Dil sararması

nadiren bazı hastalıkların sonucunda görülebilen bir şikayettir. Diyabet ve ağız mantarı bunların başında gelir. Dil renginde değişiklik olmasının altında bağırsak hastalıklarının da rolü bulunmaktadır.

Bebeklerde dil sararması neden olur?

Bebeklerde dil sararması ve dil renginde değişiklik antibiyotik kullanımından kaynaklıdır. Çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde doktor tarafından önerilen antibiyotik ilaçlar, bebeklerin dilinde sararmaya neden olabilir.

Not: Her türlü hastalığınız için öncelikli olarak doktora gidiniz ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini kullanınız. Unutmayınız ki burada yazılanlar bilgi amaçlıdır ve doktor tedavisi yerine geçmez.

ilginizi çekebilecek diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir